Stopy procentowe w Polsce

Mnóstwo osób jest obecnie zaskoczona wysokością stóp procentowych. Nie ma w tym nic dziwnego, od wielu lat stopy procentowe w Polsce głównie spadały. Obecnie ta tendencja się odwróciła. Od czego zależy oprocentowanie kredytu w Polsce? Skąd biorą się stopy procentowe WIBOR? Gdzie szukać informacji?

stopa wibor
Notowania WIBOR 3M, źródło stooq.pl

Stopa procentowa WIBOR

Główną częścią oprocentowania w kredycie hipotecznym jest marża oraz stawka Warsaw Interbank Offer Rate, czyli WIBORM 3M LUB 6M, reprezentującą stopę procentową 3 miesięczną i 6 miesięczną. Stawkę WIBOR ustalają każdego dnia banki jako stopę procentową , po której banki pożyczają sobie pieniądze. Stopa ustalana jest o godzinie 11, natomiast jej wysokość można sprawdzić 12h później pod linkiem:

Stopa referencyjna

W teorii WIBOR podąża za stopą referencyjną, którą na comiesięcznych posiedzeniach ustala Narodowy Bank Polski, a dokładnie Rada Polity Pieniężnej. W ostatnich miesiącach znajdujemy się w cyklu podwyżek stóp i w związku z tym stopa referencyjna wzrosła z 0,1% do 4,5%. Wysokość stopy referencyjnej można sprawdzić na stronie Narodowego Banku Polskiego:

Kontrakty na przyszłą wysokość stopy procentowej

Czy można przewidzieć wysokość stopy procentowej za kilka miesięcy, teoretycznie tak. Służą temu kontrakty FRA - Forward Rate Agreement. Przy kontrakcie występuje również opis o jaką stopę chodzi(okres) i za jaki czas w przyszłości ma ona zacząć obowiązywać. Przykładowo:
Stopa FRA 6X9 - to kontrakt na wysokość stopy procentowej 3 miesięcznej za 6 miesięcy. 
Stopa FRA 6X12 - to kontrakt na wysokość stopy procentowej 6 miesięcznej za 6 miesięcy.

Pierwsza liczba oznacza termin po jakim ma obowiązywać wysokość stopy procentowej, a różnica pomiędzy drugą i pierwszą liczbą określa okres, dla którego wyznaczana jest stopa.