Nieruchomości komercyjne Wrocław

Otrzymujemy coraz więcej zleceń na wycenę nieruchomości komercyjnych we Wrocławiu. Postanowiłem przeanalizować ten rynek, ponieważ posiada bardzo ciekawe perspektywy rozwoju. Wycena nieruchomości dla miasta Wrocław, to coraz częściej nowoczesne budownictwo i wysoki standard.

Oddane powierzchnie

W 2020 i na początku 2021 roku oddano znacznie mniej nieruchomości komercyjnych we Wrocławiu. Według raportu firmy CBRE szczyt oddanych budynków przypadał na 2016 i 2018 rok.
Wrocław jeszcze odstaje od Warszawy, ze względu na poziom pustostanów. Ponieważ, dla Warszawy poziom pustostanów wynosi około 12,5%, podczas gdy dla Wrocławia poziom ten sięga około 15%. Również średnie ceny najmu powierzchni na rynku Warszawskim są o około 20% wyższe niż, dla nieruchomości we Wrocławiu. Niewątpliwie jest to uwarunkowane cenami gruntów oraz większym popytem.
Warszawski rynek oferuje również więcej biurowców klasy A, o podwyższonym standardzie, które podbijają średnie stawki. W związku z tym, jeżeli chcielibyśmy porównywać stawki topowych biurowców to ceny najmu w Warszawie są wyższe o około 50-60% od cen wynajmu podobnych nieruchomości komercyjnych we Wrocławiu.

Perspektywy rozwoju dla Wrocławia

Podczas wyceny nieruchomości we Wrocławiu zauważamy spore zmiany. Przede wszystkim Wrocław posiada obecnie kilka budynków biurowych w trakcie budowy, które mogą sporo namieszać. Obecnie budowany jest biurowiec przy ulicy Wielkiej i Powstańców Śląskich. Prawdopodobnie wkrótce poznamy kolejne informacje o powstających biurowcach w rejonie ulicy Powstańców Śląskich. Godnym uwagi może być biurowiec, który ma powstać w okolicy Placu Jana Pawła II. Dobre lokalizacje wspomnianych biurowców powodują, że możemy się spodziewać kolejnych wysokiej klasy biurowców klasy A, w których siedzibę znajdą duże korporacje.
Podobnie do wynajmu powierzchni biurowych dobrze mają się ceny transakcyjne wysokiej klasy biurowców, według Raportu NBP Wrocław zajmuje drugie miejsce za Warszawą i utrzymuje wysokie swoje stawki.

wycena nieruchomości we Wrocławiu

Pomimo parcia rynku na wysokiej klasy biurowce o dużych powierzchniach, we Wrocławiu inwestorzy zajmujący się małymi lokalami biurowymi na rynku wtórnym nie mogą narzekać. Ponieważ, według danych za III kwartał, cenami transakcyjnymi przebili ceny Warszawskie. Świadczy to o tym, że pomimo triumfu wielkich korporacji, wokół tego środowiska otwierają się również mniejsze biznesy.

wycena nieruchomości we Wrocławiu

Sprawdź Mojego twittera, gdzie publikuję więcej analiz dotyczących wyceny nieruchomości: