Otrzymujemy coraz więcej zleceń na wycenę nieruchomości komercyjnych we Wrocławiu. Postanowiłem przeanalizować ten rynek, ponieważ posiada bardzo ciekawe perspektywy rozwoju. Wycena nieruchomości dla miasta Wrocław, to coraz częściej nowoczesne budownictwo i wysoki standard.
Oddane powierzchnie
W 2020 i na początku 2021 roku oddano znacznie mniej nieruchomości komercyjnych we Wrocławiu. Według raportu firmy CBRE szczyt oddanych budynków przypadał na 2016 i 2018 rok.
Wrocław jeszcze odstaje od Warszawy, ze względu na poziom pustostanów. Ponieważ, dla Warszawy poziom pustostanów wynosi około 12,5%, podczas gdy dla Wrocławia poziom ten sięga około 15%. Również średnie ceny najmu powierzchni na rynku Warszawskim są o około 20% wyższe niż, dla nieruchomości we Wrocławiu. Niewątpliwie jest to uwarunkowane cenami gruntów oraz większym popytem.
Warszawski rynek oferuje również więcej biurowców klasy A, o podwyższonym standardzie, które podbijają średnie stawki. W związku z tym, jeżeli chcielibyśmy porównywać stawki topowych biurowców to ceny najmu w Warszawie są wyższe o około 50-60% od cen wynajmu podobnych nieruchomości komercyjnych we Wrocławiu.
Perspektywy rozwoju dla Wrocławia
Podczas wyceny nieruchomości we Wrocławiu zauważamy spore zmiany. Przede wszystkim Wrocław posiada obecnie kilka budynków biurowych w trakcie budowy, które mogą sporo namieszać. Obecnie budowany jest biurowiec przy ulicy Wielkiej i Powstańców Śląskich. Prawdopodobnie wkrótce poznamy kolejne informacje o powstających biurowcach w rejonie ulicy Powstańców Śląskich. Godnym uwagi może być biurowiec, który ma powstać w okolicy Placu Jana Pawła II. Dobre lokalizacje wspomnianych biurowców powodują, że możemy się spodziewać kolejnych wysokiej klasy biurowców klasy A, w których siedzibę znajdą duże korporacje.
Podobnie do wynajmu powierzchni biurowych dobrze mają się ceny transakcyjne wysokiej klasy biurowców, według Raportu NBP Wrocław zajmuje drugie miejsce za Warszawą i utrzymuje wysokie swoje stawki.
Pomimo parcia rynku na wysokiej klasy biurowce o dużych powierzchniach, we Wrocławiu inwestorzy zajmujący się małymi lokalami biurowymi na rynku wtórnym nie mogą narzekać. Ponieważ, według danych za III kwartał, cenami transakcyjnymi przebili ceny Warszawskie. Świadczy to o tym, że pomimo triumfu wielkich korporacji, wokół tego środowiska otwierają się również mniejsze biznesy.