Napływ uchodźców z Ukrainy w rozłożeniu na województwa

W wyniku wojny na Ukrainie przyjęliśmy ponad 2 miliony uchodźców. W tym czasie ludzie zmobilizowali się by pomóc i wyszło to całkiem sprawnie, biorąc pod uwagę liczby osób, które przybyły do Polski.

Zacznijmy od tego ile tak właściwie osób przyjechało do Polski i jakie części Polski były wybierane. Pierwszym wnioskiem jest to, że Ukraińcy wybierali głównie zachodnie części Polski oraz stolicę.

napływ uchodźców

Na podstawie danych z dane.gov.pl, zebrałem liczbę uczniów z Ukrainy przyjętych do szkół oraz liczbę wniosków o status cudzoziemca w związku z konfliktem wojennym na Ukrainie. Przoduje województwo Mazowieckie, na co wpływ ma Warszawa. Kolejno 2,3 i 5 miejsce zajmują województwa najbardziej wysunięte na zachód. Poniżej dane w formie wykresu:

wykres uchodźcy

Jednocześnie w ostatnich tygodniach dogłębnie analizowałem rynek najmu, gdzie napływ Uchodźców wywołał ogromy popyt na mieszkania. Spowodowało to znaczny wzrost cen, który w pewnym stopniu uratował zakredytowanych inwestorów, którym nagle wzrosły raty kredytów hipotecznych oraz spowodowało, że w przypadku analizowanego Wrocławia liczba ofert mieszkań do wynajmu spadła o ok. 75%.

Wynajem mieszkań wrocław