Mocno spadająca liczba transakcji nieruchomości 

Powiat wrocławski obejmuje gminy takie jak:Kąty Wrocławskie, Siechnice, Sobótka, Czernica, Długołęka, Jordanów Śląski, Kobierzyce, Mietków i Żórawina. W ostatnich latach najwięcej mieszkańców przybyło w gminie Czernica oraz Kąty Wrocławskie. W całym powiecie wrocławskim liczba mieszkańców wynosi 158 755 osób.

Stabilnie zachowuje się liczba sprzedanych domów. Ma to poparcie w nowo powstających inwestycjach szczególnie w gminie czernica. Na terenie gminy w miejscowościach takich jak Nadolice Małe i Wielkie, Chrząstawa Mała i Wielka oraz Dobrzykowice budowanych dużo domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej oraz bliźniaczej.

Dość silnie spadła liczba sprzedanych mieszkań. Powodu takiej sytuacji upatrywać można w mocnym ograniczeniu inwestycji w zabudowie wielorodzinnej ze względu na brak odpowiednich gruntów pod taką zabudowę. Grunty takie obecne dostępne są jedynie w miastach. Powstałe pojedyncze inwestycje np. w Kamieńcu Wrocławskim oraz Dobrzykowicach obecnie nie są rozbudowane, ze względu na wspomniany brak gruntów.

Liczba sprzedanych działek spada głównie poprzez mocno rosnące ceny, które w ciągu ostatnich trzech lat wzrosły o około 100%. Poniżej wykres przedstawiający liczbę sprzedanych nieruchomości w powiecie wrocławskim.