Ile kosztuje wycena domu?

Koszt wyceny domu jest w głównym stopniu uzależniony od poziomu złożoności danej nieruchomości i pracy jaką musi wykonać rzeczoznawca majątkowy. Koszt sporządzenia operatu szacunkowego domu nie jest uzależniony od wartości wycenianego domu. Poniżej wyjaśniona odpowiedź na pytanie - Ile kosztuje wycena domu?

Cel wyceny

Cel, dla którego sporządzany jest operat szacunkowy wpływa na złożoność i skomplikowanie procesu wyceny. Wynika z tego bezpośrednio nakład pracy jaki należy ponieść na ustalenie wartości nieruchomości oraz koszt przygotowania dokumentacji i informacji do sporządzenia wyceny. Wydatki finansowe związane są głównie z kosztem przygotowania dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, przygotowania danych o transakcjach nieruchomościami podobnymi na rynku oraz pobrania wymaganych zaświadczeń. Cel wyceny ma również wpływ na czas przygotowania operatu.

 

 

Wycena domu i wpływ na koszt wyceny

Na poziom skomplikowania wyceny w przypadku domu wpływa jego położenie, ilość i rodzaj elementów składowych usadowionych na gruncie, wielkość budynku i działki, obciążenia etc. Im bardziej nieruchomość jest typowa, tym koszt wyceny jest niższy. Zdecydowanie łatwiej jest wycenić dom jednorodzinny, gdy w okolicy są również domy jednorodzinne, niż np. średniowieczny pałac położony w środku lasu. Najczęściej dobrze rozwinięty lokalny rynek nieruchomości powoduje, że pozyskanie danych przez rzeczoznawcę generuje niższy koszt. 

 

 

Koszt wyceny domu przez IWN Wycena

W przypadku Naszej firmy koszt wyceny domu jest ustalany indywidualnie. Stawki zaczyna się od 400 zł netto. Jeżeli zastanawiasz się, co należy przygotować do wyceny budynku mieszkalnego to zajrzyj do działu FAQ na naszej stronie wycenaiwn.pl.

Aby uzyskać dokładną cenę zależną od przedstawionych wyżej czynników możesz poznać kontaktując się z Nami. Odpowiadamy bardzo szybko.